Написання слів з апострофом
Тема. Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом. Узагальнення знань з теми «Звуки і букви»
Мета: закріпити навички вимови, читання та написання слів
з апострофом, виробляти уміння робити
звуко-буквений аналіз таких слів, поповнювати словниковий запас учнів, вчити
працювати над прислів’ями; розвивати
вміння порівнювати, пізнавальну активність, спостережливість, вміння
узагальнювати звукові явища, мовленнєві
навички; виховувати любов до сім’ї та праці, свого народу.
Обладнання: комп’ютер,
предметні малюнки, картки, таблиці.
Хід уроку
І.Організаційний момент. Слайд 2
Я всміхаюсь сонечку:
-
Здрастуй, золоте.
Я всміхаюсь квіточці:
-
Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику:
-
Лийся, мов з відра.
Друзям усміхаюся,
Зичу їм добра.
–
Щоб наш урок був гарним, цiкавим, змiстовним якими ви бажаєте бути на уроці ?
– Дуже добре. Менi приємно вчити того, хто
хоче вчитися.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Відгадування
загадки-акровірша. Дослідницька робота груп.
¾ Діти, чи любите ви загадки?
¾ Учень групи «Літератори» підготував для вас загадку. Послухайте і
відгадайте.
А я такий же, як знак розділовий
Простий і відомий шкільній дітворі.
Оце лиш в словах української мови
Сумлінно пишусь не внизу, а вгорі.
Твердість вимови вчу позначати,
Роздільно навчаю також читати.
Ось спробуй писати слово «ім’я» –
Факт, що зразу потрібним стану і я!
¾ Що це? (апостроф)
- Що ж таке апостроф?
- Наведіть
приклади слів з апострофом.
3.Каліграфічна хвилинка. Слайди
3 – 4
- Відкриваємо зошити.(вірш)
- Запишiть: число, класна робота,
¾ Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
¾ Назвіть букви,
після яких може ставитись апостроф. Запишіть їх каліграфічно.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
¾ Від початку навчального року ми вивчали тему «Звуки і букви». Ви
познайомилися з голосними звуками, дізналися про правопис літер на позначення
деяких ненаголошених голосних, вивчили, які бувають приголосні звуки. На
попередніх уроках ми говорили про апостроф та правопис слів із ним. І сьогодні
у нас діти, урок, яким ми завершуємо вивчення теми про звуки та букви. Він буде
узагальнюючим уроком, на якому ми повторимо і апостроф, і спробуємо пригадати
все те, що вивчали раніше, а також познайомимося зі значенням нових слів.
Тож будьте уважними та зібраними.
ІV. Дослідницька робота груп.
- Пригадаємо
правило вживання апострофа?
1. Звіт групи «Дослідники».
а) «Це
цікаво»;
- Пропоную
послухати учнів групи «Дослідники», які повідомлять нам щось цікаве про
апостроф.



V. Закріплення раніше
здобутих знань.
1. Індивідуальна робота з
картками.
2. Малюнковий диктант «Асоціації».
Слайд 5
¾ Подивіться на малюнки і подумайте, які слова з апострофом вам приходять
на думку. Запишіть їх.
(Сім’я, м’ята, м’ясо, п’ята, м’яч)
3. Робота
з підручником. Слайд 6
а) Вправа 2 (усно);
¾ Утворіть слова з апострофом.
¾ Як вимовляється приголосний звук перед
апострофом? (твердо)
б) Вправа 3 (фронтально);
¾ Випишіть слова з апострофом.
¾ Чому в підкреслених словах не пишемо апостроф?
4. Дослідницька робота
груп.
а) Звіт групи «Мовознавці». Апостроф
не пишеться Слайд 7
-
Наші мовознавці повідомлять коли апостроф не
пишеться
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Слайд 8
Хто ж це в нас вже так стомився,
І на ліво похилився?
Треба дружно нам всім встати –
Фізкультпаузу почати.
5. Вивчаємо нове слово.
а) Значення
слова «метро» (малюнок). Слайд 9-11
- Зверніть увагу на слово в
прямокутнику.
Метро - (у французькій мові - столичний, у грецькій -
головне місто) міська
швидкісна електрична залізниця, що проходить переважно в тунелях, у
деяких місцях виходить на поверхню землі або на мости; метрополітен, підземка.
- Діти, хто з вас бачив метро? У якому місті?
Б) Учні групи «Літератори»
декламують вірші про метро.
- Запишіть слово метро і запам'ятайте
вимову і написання цього слова.
VІ. Вправи на вироблення
вмінь виконувати звуко-буквений аналіз слів з апострофом.
1. Утвори за зразком слова з
апострофом. Слайд 12
солома
– солом’яний,
олово
– олов’яний,
дерево
– дерев’яний,
риба
– риб’ячий.
2. Визначення слова «солом’яний». Слайди
-13
Слово СОЛОМ'ЯНИЙ:може
мати декілька значень.
1.
Зроблений із соломи.
2.
Колір.
3.
Який легко можна порушити;
нестійкий, неміцний.
4.
Солом'яний парубок —
непривабливий, негарний.
3. Звуко-буквений аналіз слова.
а) фронтальна робота;
Солом’яний - [с о л о м й’ а н и й?] – 9 б.,
10 зв., 4 скл.
б)
самостійна робота; Слайди 14
¾ Хто з птахів зимує в Африці?
¾ Давайте послухаємо голос.
¾ Це солов’ї.
¾ Зробіть самостійно звуко-буквений аналіз слова солов’ї.
¾ Перевірте. Слайд 15
¾ Подивіться як виглядає гніздечко солов’я.
4. Вправи на переніс слів з
апострофом. Слайд16
¾ Поясніть прислів’я . Поділіть підкреслені
слова для переносу.
Пташка красна своїм пір’ям, а людина –
своїм знанням.
Пір’-ям,
зна-нням.
VІІ.Узагальнення і систематизація знань.
1. Цікаві вправи.
Відгадайте загадки. Відгадки запишіть парами.
Слайд17 - 18
-
Скільки букв в
українському алфавіті? Яка буква не позначає звука?
-
Зайчик запросив до себе гостей. А як їх
розмістити по порядку? Слайд19
- Яким звуком
відрізняються слова? Слайд20
Пташки розтягнули слова
на шматочки. Збери ці слова. Скільки у кожному слові складів? Слайд21-22
- Поділіть
назви пташок на склади. Які слова поділити на склади не можна? Чому? Слайд
23 - 24
- Прочитайте правильно
речення. Що їх розрізняє? Слайд25
Білочка збирає букви у
слова,
не завжди все виходить –
втомилась голова.
З білочкою разом до купи
їх збери,
коли “один – багато”,
спробуй, добери!
2. Гра «Доповніть речення».
¾
Голосні звуки: [а], [о], [у], [и],...
¾
Дзвінкі приголосні
звуки: [б], [г], [ґ], [д] [д’],...
¾
У слові стільки
складів, скільки...
¾
Дзвінкі приголосні
звуки утворюються з участю...
¾
Глухі приголосні
звуки утворюються тільки...
¾ М’якість
попередніх приголосних позначають букви я, є, і...
VІІ. Домашнє завдання.
¾ Виконати вправу в підручнику 4. Повторити вивчене про «Звуки і букви»
¾
Я підготувала для вас
збірочку віршів, загадок та про
апостроф. ЇЇ ви розглянете після уроку.
VІІІ. Підсумок уроку
1. Самомоніторинг. Слайд28
¾ Я роздала вам смайлики, але вони без ротика. Домалюйте його в
залежності від того, як ви працювали на уроці. Якщо:
-
Я брав активну
участь в роботі
на уроці.
-
Я вносив вдалі
пропозиції, які врахував клас.
-
Я надавав допомогу однокласникам.
-
Я вдало узагальнював
думки інших.
-
Я давав повні
відповіді на поставлені
питання.
-
Я
дізнався багато нового.
¾ Тоді ваш смайлик буде усміхнений,
якщо ж на уроці ви цього не робили, то ротик його буде незадоволеним
2.
Заключне слово вчителя.
Немає коментарів:
Дописати коментар