неділя, 12 лютого 2017 р.

Т.Г. Шевченко

Тема. Захист проекту на тему:
                                     «Тарас Григорович Шевченко - 
                         великий народний поет і художник» 



Мета.Розширити знання учнів про генія українського народу – Т. Г. Шевченка, про його прагнення допомагати пригнобленим; викликати гордість за талановитих дітей з простолюду, за їхнє бажання вчитися, служити своєму народу.
 Вдосконалювати техніку читання, збагачувати словниковий запас; розвивати зорову пам”ять, зв”язне мовлення.
Виховувати почуття гідності і любові за свій народ, прагнення зберігати в пам”яті історію свого народу.
Обладнання:  портрет Т.Г. Шевченка; виставка  книжок  Т.Г. Шевченка,  DVD фільм, запис   епіграфа на дошці, « слайд – шоу» на  DVD –диску   робіт   Т. Г. Шевченка .( підготовка вчителя), запис  пісні «Садок вишневий коло  хати» DVD –диск.

Епіграф:
« І мене в сім'ї великій,
В сім'ї  вольній, новій
 Не забудьте  пом'янути,
  Незлим, тихим словом.» 

                                           Хід уроку
І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
-            Щовесни ми вшановуємо пам’ять Тараса Григоровича Шевченка. 9 Березня 2016 року виповнюється 202 роки з дня народження геніального поетаТ. Г. Шевченка. З цього приводу ми з вами працювали над проектом «Тарас Григорович Шевченко – великий народний поет і художник»  . Сьогодні ми підведемо підсумок нашого проекту. Це незвичайний урок, а урок – захист проекту. Наш клас ми поділили на чотири команди – ось вони. Кожна команда працювала над своїми завданнями.
   Але діти перед тим, як ми почнемо слухати звіти наших команд я хочу поставити перед вами проблемне запитання. Ви будете уважно слухати, про що нам розказують усі команди і запам’ятати, які головні дати або числа життя Тараса Григоровича Шевченка ви запам’ятаєте найкраще, про що вони вам говорять, послухайте уважно.
ІІІ. Основна частина.
І команда «Пошуковці» досліджували біографію Тараса Григоровича Шевченка, його дитячі роки і шукали відповідь на запитання « Чи було дитинство Тараса щасливим та безтурботним?»

1.    Якими були дитячі роки Тараса Григоровича Шевченка? Щоб дізнатися про це, ми зверталися до різних джерел. Ось деякі цікаві факти.
2.    Я хочу розказати про маленького Тараса.
     З 27 на 28 лютого старого стилю в селі Моринцях в хаті кріпака Григорія Шевченка народився син Тарас. Батько й мати на панщині, тому й доглядала за малим Тарасом сестра Катерина, яка й сама ще була дитиною. Хочеться їй і самій з подружками гратись. Тому посадить малого Тараса в ямку на вигоні, накаже не вилазити, побіжить до дітей гратися. Згадає про малого тільки ввечері, побіжить до хлопчика, а він побачить Катрю – з плачем простягає рученята. І сварить себе Катя, що покинула дитину. Бере його за ручку і йдуть вони за село зустрічати батька й матір з панщини.
3.    Я дізналася про те, як розпочалося навчання Шевченка.
Змалку, зростаючи в співочому куточку країни Тарас купався в тих піснях, що звуться народними. Батько співав про чумака який занедужав у дорозі, тітка про козака. Якось почув ці пісні дяк, та й став питати: «Хто то так підспівує?» . Батько і похвалився, що то його син Тарас і попросив дяка взяти його до школи. Так розпочалося школярське життя Тараса. Ну і тяжка тоді була наука у школі але малий Шевченко бравсь до цієї науки охоче. Більш за все він любив уроки писання.
4.       А я розкажу вам про дитячу мрію Тараса. Одного разу прибираючи дякову кімнату знайшов Тарас зшиток паперу і почав розглядати написані дяком псалми, вірші, щедрівки. Тарасу захотілося самому зробити таку книжечку – обмалювати візерунками та вписати туди вірші і пісні. Хлопцеві навіть снилася така намальована і позолочена книжка.
5.    Ми з вами дізналися, що дитинство Тараса Шевченка було тяжким, безрадісним та голодним. Увесь зібраний матеріал ми оформили у вигляді ось такої збірки.
       Вчитель. Дякую вам.  Друга команда «Літературознавці». Знайомилася вона з творчою спадщиною великого поета і шукала відповідь «Яку ж кількість творів він нам залишив?». Слово надається команді «Літературознавці»
6.    А ми дізнавалися про творчу спадщину Шевченка – поета, і також працювали з різних джерел, читали Кобзар, використовували інтернет.
7.    Я довідався про те хто такі кобзарі і про це розповім. Вірші Тарас почав писати ще кріпаком, за свідченням самого поета  ще у 1837 році. І вже через три роки 18 квітня 1840 року  з’являється перша збірка поезій «Кобзар». Кобзарями називали народних співців, які зазвичай були сліпі, вони мандрували країною і співали для простих людей пісні акомпонуючи собі на бандурі чи кобзі.
8.    Я не уявляла, скільки творів написав Тарас Григорович Шевченко. Ось послухайте: ІІІ століття виходять в світ твори  Тараса Шевченка.  До нас дійшло 835 поезій . В Україні його твори виходять понад 100 разів. Збірка «Кобзар» перекладена  більше на 100 мов народів світу. Понад 120 композиторів створили на його слова біля 500 музичних творів. Продовжується дослідження , створено цілу науку «Шевченкознавство».
9.    Коли я дізналася що багато віршів Тараса Григоровича Шевченка було покладено на  музику, то мені захотілося почути ці пісні. Вони такі молоді і красиві. Я знайшла їх в інтернеті. Я хочу щоб ви зараз почули уривок однієї з цих пісень.
10.                    Таким чином ми зробили висновок, що Тарас Григорович Шевченко – великий український поет. А матеріал, який зібрала наша команда ми склали у ось таку збірку.
     Вчитель. Дякую вашій команді. Давайте поплескаємо. І відпочинемо. Наша команда «Мистецтвознавці» виконувала таке завдання: презентувала нам творчість Тараса Григоровича Шевченка  - художника. Команда поділиться з нами своєю інформацією.
11.                    Наша команда «Мистецтвознавці»  дізналася про творчість Шевченка – художника. Бажаємо розказати деякі цікаві факти.
12.                    Я дуже вражений тим, що Шевченко був таким талановитим художником. Обдарований від природи хлопчина рано відчув тягу до малювання. Ще з малку крейда й вуглинка були для нього неабиякою радістю. Він малював ними стіни , лави, стіл, малював у хаті і надворі, вдома і в гостях. Хлопець любив зображувати птахів, звірів, людей.

13.                    Талант художника проявився в Тараса значно раніше ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836 – 1837 роки, то найбільш ранній малюнок,  що дійшов до нас і відомий під назвою  « Жіноча голівка» датований письменником у 1830 . З цієї дати і розпочалася творчість художника.
14.                    А чи знаєте ви скільки картин лишив нам у спадщину Тарас Шевченко? Творив письменник образи своєї епохи  олівцем, оліфою, аквареллю. Він зробив понад 150 портретів людей, з якими він спілкувався. Особливу увагу Шевченко приділяв автопортретам. Нині відомо понад 50 його портретів.
15.                    У національному музеї імені Т. Шевченка зберігаються десятки його полотен. У фондах музею налічується більше 200 робіт геніального майстра. Портрети, пейзажі, масляний живопис – Тарас Шевченко створив багато чудових картин. А я вам хочу показати ось ці репродукції.
16.                    Ми дізналися, що  Шевченко був геніальним письменником. Нашу інформацію ми також склали у збірку, щоб можна було б переглядати репродукції картин відомого художника.
     Вчитель. Надаємо слово команді, яка створила ось цю красу, команді «Ілюстратори».
17.                    Ми команда «Ілюстратори» захотіли зробити ілюстрації до вивчених творів Тараса Григоровича Шевченка.
18.                    Ми вивчали ось ці вірші і зробили  до них малюнки і ілюстрації. Нам допомагали батьки. Такі види роботи нам дуже сподобались.
19.                    Я зробила висновок, що вірші Тараса Шевченка можна не тільки читати, співати, а й створювати до них власні ілюстрації
ІV. Заключна частина.
Вчитель. Отже, ми надали слово всім нашим чотирьом командам. Усі наші команди захищали свої виступи і вважаю, що вони з цим справилися. Але перед початком уроку я вам поставила питання. Ви повинні уважно слухати і ми зараз пограємо гру і перевіримо наскільки ви були уважними.



Отже, інтерактивна гра «Дерево життя і творчості Т.Г.Шевченка»
1.    В якому році народився Т.Г.Шевченко?
2.    А в якому році з’являється перша збірка поезій «Кобзар»?
3.    Скільки разів його твори видавались в Україні?
4.    Із скількох творів складається художня спадщина Шевченка?
5.    Скільки портретів створив художник?
6.    Скільки автопортретів відомо?
7.    У якому році помер Тарас Григорович Шевченко?
8.    Яку річницю відомого поета ми святкуємо цього року?
-              Ось подивіться яке гарне дерево у нас вийшло. Скільки дат ви знаєте. Молодці, ви були уважними і творчими. Чи бачите ви , що на нашому дереві один листочок чомусь неперевернутий. Давайте спробуємо його перевернути і дізнатися, що на листочку написано.
Ви сьогодні говорили , що створена ціла наука «Шевченкознавці».
-         Любі діти, як ви думаєте, чи можемо ми себе вважати шевченкознавцями?
-         Дійсно можемо. Подивіться скільки ми про нього дізналися нового і корисного.
V. Підсумок уроку.
-         Любі діти, ви дуже гарно попрацювали. А чи сподобалося вам бути дослідниками? Зараз ми це перевіримо. Якщо вам було цікаво і легко працювати ви обираєте сигнал зеленого кольору. Якщо вам було цікаво але важко ви обираєте сигнал жовтого кольору. А кому працювати в команді зовсім не сподобалося обирає сигнал червоного кольору.

-         Молодці. Хоч декому було важко але всім цікаво. Отож будемо і надалі працювати дослідниками. Тому що знання  - запорука вашого успіху.

Немає коментарів:

Дописати коментар