Тема. Буква « я» , позначення нею звука [а] і м`якості попереднього приголосного та позначення двох звуків [йа].
Звуко-буквений аналіз слів.
Мета. Ознайомити учнів з літерою «я», її звуковим значенням на початку слова або складу та після голосного, дати поняття, що після приголосного буква «я» позначає один звук [а]. а сам приголосний при цьому становиться м`яким. Виробляти навички читання слів та речень з буквою я». вправляти у звуковому та звуко-буквеному аналізі слів. Розвивати мислення та мовлення дітей, комунікативні вміння і навички.
Обладнання. Віночок з приголосних літер, в середині – буква я, яблучка зі словами, дівчинка Яринка, дерево яблуня, звукові фішки, містечко Алфавітне, розрізна азбука, скоромовки.
Хід уроку.
І. Організація класу.
Пролунав уже дзвінок.
Починається урок.
Будем працювать старанно,
Щоб почути у кінці,
що у нашім 1 класі –
дітки – просто молодці.
Давайте привітаємо гостей, які прийшли до нас на урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Діти, сьогодні ми з вами продовжимо подорож по містечку Алфавітному і познайомимося з новою літерою. Але спочатку згадаємо разом ті букви, які вже вивчили.
( На дошці малюнок містечка Алфавітного, в якому живуть вивчені літери)
Назвіть букви, що позначають голосні звуки.
Назвіть букви, що позначають приголосні звуки.
Знайдіть серед них ту букву, що вивчали на попередньому уроці. (Ї)
Скільки звуків вона позначає?
Мовна розминка.
А зараз ми з вами попрацюємо над скоромовкою.
(вивішується на дошці)
Їжачок, їжаченя
їздять по гриби щодня,
їжачиха помагає —
Сироїжки їм збирає.
а)читання вчителем;
б) читання «відлунням»;
в) читання «пошепки»;
г) читання сильними учнями;
Гра «Добери пару» (робота в групах)
А тепер ми з вами попрацюємо в групах. Давайте згадаємо правила, як потрібно працювати у групах. (Поважати один одного, говорити пошепки, не кричати.)
Зараз на партах в кожної групи з`являться хмаринки та крапельки зі словами та звуковими моделями. Яка група швидше впорається із завданням і з`єднає слово з його звуковим значенням.
Молодці, всі групи впорались із завданням.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вивчення нового матеріалу.
Гра «Відгадай моє ім`я».
Діти, в містечку Алфавітному я зустріла незвичайну дівчину, ім`я якої не можу прочитати. Допоможіть мені, будь ласка.
( скласти ім`я з друкованих літер на дошці).
А Я Р Н И
Давайте вимовимо це слово (Ярина).
Які звуки ви чуєте на початку? ( [йа])
А позначаються вони однією літерою «я» (з`являється на дошці плакат з літерою «я»)
Аналіз графічної структури літери «я».
Десь пропала буква «О».
Ми шукаємо давно.
Де ж поділася вона? –
Не знайдемо дотемна.
А вона – от чудасія!
Всілась букві «ел» на шию
І від радості сія:
Ось де я! Ось де я!
То на які букви схожі елементи букви «я»?
Побудова звукової моделі до слова «Ярина».
Гра «Сплетемо віночок».
а)завдання для дівчаток: прочитати прямі склади (дя, ря, ня, ся, ля, вя, кя)
Висновок . Який звук позначає буква «я», коли стоїть після приголосного?
( [а] )
б) завдання для хлопців: прочитати обернені склади ( яд, яр, ян, яс, ял, яв,як)
Висновок. Коли буква «я» стоїть на початку складу, які звуки вона позначає? ( [йа])
На с.145 Букварика зображено віночок намальованих предметів
(ялина, троянда, пшениця, сонях, яблука)
Визначте, чи є в словах виучуваний звук, з’ясуйте його місце в слові.
Назвіть слова, які починаються на букву я. Які звуки вона позначає?
Назвіть слова, в яких буква я позначає звук а.
Складіть речення зі словами.
Робота над загадкою.
Яринка іде з нами по містечку Алфавітному і раптом перед нами, подивіться, з`явилось якесь дерево. Що воно таке? Відгадайте.
На «я» починається.
На «я» закінчується,
У саду росте,
На ній плоди є. (яблуня)
( з`являється запис на дошці)
Давайте прочитаємо це слово. (ЯБЛУНЯ).
Подивіться на нього. Що в ньому цікавого? ( в ньому 2 букви «я»)
Звуковий аналіз слова-відгадки «яблуня».
Давайте зробимо звукову модель цього слова.
Висновок. Перша буква «я» стоїть на початку слова. Які звуки вона позначає? Вимовимо.
Друга буква «я» стоїть в кінці 3-го складу. Який звук стоїть перед нею? (приголосний). Вона його пом’якшує . Яка цікава робота у букви «я»!
Гра «Зірви яблуко»
Які слова заховалися в яблучках?
Давайте ще разом прочитаємо ці слова.
(ясен, Ярина, яма, якір,маяк, Зоя)
Де знаходиться літера «я» в перших чотирьох словах?
Скільки звуків вона позначає?
Висновок. Буква «я» на початку слова позначає 2 звуки.
Де знаходиться літера «я» в останніх двох словах? Після якого звука?
Скільки звуків позначає?
Висновок. Буква «я» після голосного позначає 2 звуки –[ йа].
Творче завдання
— На яблуньці — завдання ( на її листочках слова). Потрібно скласти речення з поданих слів.
яблуні, На, стиглі, плоди.
Робота над скоромовкою.
Яків та Яринка яблука збирали
І маленьку ящірку в траві налякали.
а) читання вчителем;
- В яких словах зустрічається буква «я»?
- В якій позиції вона знаходиться?
б) читання учнями.
Опрацювання вірша В. Крищенка «Сонячне яблуко».
Читання вірша вчителем.
Про яку пору року йдеться у вірші
Кого пригощало літо? Чим?
Самостійна робота над текстом.
Прочитайте рядки про літо; про яблука.
Які яблука?(Медом налите – солодке.)
Яке літо? (Щедре)
Читання колонок слів за вчителем:
лялька яблуня колосся Ярослав
малята яблуко знання Яків
звірята яблучко взуття Надія
яблучний гілля Лідія
Самостійно ще раз прочитайте колонки слів.
Завдання для дівчаток:
Прочитайте слова, в яких літера «я» позначає звуки – [йа].
Завдання для хлопців:
- Прочитайте слова, в яких буква «я» позначає звук[ а].
- Чому слова останнього стовпчика пишуться з великої літери?
- Подивіться на другий стовпчик. Як можна назвати ці слова? (родичі, споріднені). Прочитайте їх.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Гра «Діалог»
Я до вас питання маю:
Хто на я рослину знає? (Ялина, явір)
Ще спитати хочу я:
Є на букву я ім’я? (Яна, Яків, Ярина)
V. Підсумок уроку.
- Яку букву вивчали на уроці?
- Які звуки вона позначає, коли стоїть на початку слова або складу?
- А якщо стоїть після приголосного?
- А що відбувається з приголосним звуком, коли після нього стоїть буква «я»?
- Ми вивчили багато про букву «я». Нехай вона займе почесне місце у містечку Алфавітне.
Гра «Мікрофон».
Чи сподобався вам урок?
Що нового ви дізналися на ньому?
Немає коментарів:
Дописати коментар