Тема. Закріплення звукових значень букви «є». Опрацювання вірша А.Камінчука «Єноти». Словниково логічні вправи.
Мета: закріпити знання про букву є, її звукове значення; удосконалювати навички звуко- буквеного аналізу слів; формувати вміння читати склади, слова та тексти з літерою Є є ; розвивати фонематичний слух, увагу, зв’язне мовлення. Виховувати цікавість до поетичного слова, почуття любові до природи рідного краю.
Обладнання. каса букв, фішки на позначення звуків; предметні малюнки, демонстраційна таблиця з буквою Є є, різнокольорові смужки.
Тип уроку: комбінований - гра
Хід уроку
І. Організація класу
Щоб урок пройшов не марно Попрацюємо старанно.
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі Діти просто молодці!
II. Актуалізація опорних знань учнів
- Діти, сьогодні ми закріпимо вивчати букву Є .Що цікавого вона принесла сьогодні нам ми, дізнаємось, коли виконаємо завдання, а чиї? Відгадайте загадку.
Барвисте коромисло над річкою повисло ( веселка).
- Правильно, це веселка. От ми сьогодні і будемо виконувати завдання веселки.
Гра «Мікрофон».
А якими ви повинні бути на уроці, щоб виконати завдання? (активними, уважними, розумними, кмітливими).
- Отже, якщо ви уважно будете слухати, міркувати і відповідати, то зможете скласти свою веселку і я від вас цього очікую.
Вправа «Очікування».
А що Ви очікуєте від уроку?
III. Мотивація навчальної діяльності
Розпочати нашу роботу пропоную з поділу на групи.
Діти, існує три основних кольори. Це: червоний, жовтий, синій. І так, як урок у нас різнобарвний, пропоную вам обрати пелюстку такого кольору, який вам подобається і сісти до тієї групи, де знаходиться квітка цього кольору.
2. - Сьогодні я йшла до класу і поштар віддав мені листа, який надійшов саме нам, учням 1 класу. Ось послухайте.
Доброго ранку, любі діти! Я веселка.
Запрошую вас зі мною навчатись і грати.
Для цього ви повинні створити свою гарну
веселку й виконати завдання.
А хором промовляти такі слова:
Смужку ми чіпляємо
Роботу починаємо.
- За гарну роботу я даруватиму вам маленькі сонечка.
3. Який перший колір має веселка (червоний).
І, так, перша смужка червона ( чіпляємо смужку).
Зі мною будете грати,
знання закріпляти.
На які дві групи поділяються звуки?
Назвіть голосні звуки.
Наведіть приклади приголосних звуків.
Яку букву ми вивчали на минулому уроці (ю).
Що ви можете про неї сказати?...
Коли буква Ю має два звуки і які?
Наведіть приклад. Юля - 3 букви, 4 звуки. Чому?
Молодці, діти, завдання першої смужки виконали і активні учні отримали сонечка.
IV. Вивчення нового матеріалу
- Яка друга смужка? (Оранжева)
Дружно, швидко вимовляй
Слухай ти, та не зівай.
1. Послухайте вірш і скажіть про яку тварину розповідається:
- Так про яку тварину розповідається? (показую малюнок). (Про єнота)
2. А тепер скажемо вголос слово Єнот.
Які звуки почули на початку слова? Складемо звукову модель, (учні на місцях).
Який перший звук? Й - приголосна м'яка, другий звук Е -голосна, далі Н - приголосна тверда, О - голосна, Т- тверда приголосна.
- Правильно, в слові єнот живе звукосполучення приголосного [й] і голосного [ е ]
На письмі позначається буквою є великою і малою.
(Показ букви Є)
3. У мене на дошці складено слово, але не вистачає однієї букви. Якої? ...нот - вставимо букву є Прочитаємо це слово єнот.
- Діти, а де в абетці стоїть буква є ,покажіть, а хто її сусіди? На що схожа буква є?
4. А зараз пограємо в гру «Веселі нотки ».
- Проспівати ноти в правильному порядку.(стор. 154)
- Яка нотка має 4 букви, а позначається 3 звуками?
- Молодці, діти, і це завдання виконали, отримайте сонечка.
Фізкультхвилинка.
- Якого кольору третя смужка? (жовта)
Все вивчене пригадай
До слів схему підбирай.
На дошці слова: Єва, сяє, віє
- Прочитаємо слова. Працюємо в групах. Скласти звукову модель.
1 група: Єва 2 група: сяє 3 група: віє
=о-о =0=0 =0=0
Молодці, ви всі правильно склали моделі і отримайте сонечка.
Наступна смужка зелена
Зі мною ви пограйте
Букви пригадайте
Слова відгадайте.
- Діти, перед вами літери. Вам треба скласти слова.
1 група: заєць 2 груп: єхидна 3 група: Євген
Які слова у вас вийшли? Хто така єхидна?
Єхидна - це тварина, у неї довгі, як у їжака голки і довгий ніс.
А зараз пограємо в гру «Зайве слово».
-Прочитаємо слова ланцюжком.
1 група 2 група 3 група
блакитне Євгенко малює
синє Євгенія розуміє
весняне Євгенівна співає
літнє Єва радіє
- Молодці! Отримайте сонечка.
П'ята смужка - голуба
Гарно ми читаємо
Текст новий вивчаємо.
Діти, сьогодні ми познайомимось з оповіданням
В. Сухомлинського «Барвисте коромисло». А хто такий В. Сухомлинський? Учитель, письменник. Писав оповідання, казки для дітей.
- Значить, що можна про нього сказати? (Що він любив дітей і був добрим)
1. Опрацювання оповідання «Барвисте коромисло»
А) в тексті будуть нові слова. Давайте познайомимось з ними. Коромисло — дерев'яна вигнута палиця із гачками на кінцях,
якою носять відра
Барвиста - різнокольорова
Велетень — предмет або істота, що своїми розмірами значно
переважає інші предмети
Дужий - сильний, міцний
Дивнеє - чудове, чарівне
Б) Читання оповідання підготовленими учнями. Про що це оповідання? (про веселку)
В) А зараз оповідання прочитайте самостійно, даю вам на це 2 хвилини, щоб потім відповісти скільки слів на букву є
Г) Вибіркове читання
Що синіє над річкою? (хмара)
Що простяглося через усю хмару? (веселка)
Що робить веселка в небі? (грає, виграє)
Хто тримає дивне коромисло? (грім-буревій)
Що робить Грім-Буревій ? (тримає дивне коромисло)
А що робить хмара? Для чого? (хмара напуває все живе)
Чи добре робить хмара? Чому? (добре, тому що вона любить
природу і піклується про природу)
Всі, хто відповідав отримали сонечка.
Шоста смужка - синя.
- Діти, В. Сухомлинський любив природу і складав казки і оповідання, в яких виховував це почуття і у дітей.
- Чому хмара напувала все живе на землі? Тому що, як сказав Сухомлинський «Тоненька стеблинка черпає наснагу з землі, веселка - барви свої з квіткових пелюсток. А тепер скажіть. Коли я кажу «веселка», що ви уявляєте, про що думаєте?
Асоціативний кущ
дуга диво
колір ВЕСЕЛКА дощ
небо сонце
Молодці! Ви дуже активні на уроці.
- І остання смужка - фіолетова
Творчість свою проявіть і речення складіть.
- Нам залишилось виконати останнє завдання. Діти складіть речення про веселку із пелюсток, які ви обрали. Підказка - початок з великої букви.
група: Веселка -барвиста, різнокольорова грає виграє в небі.
група : Веселка - різнокольорове коромисло.
3 група: Веселка - диво природи.
- Молодці, кожна група отримує сонечка.
V. Підсумок
Урок підходить до кінця
Завдання виконали всі
Веселко, прощавай.
Ми вчились з радістю і щиро від душі
Складали смужки ми твої.
Ти грою зацікавила,
Знань усім дала.
Скажемо всі разом «Дякуєм тобі»
А веселка в відповідь «Діти - молодці».
І я вам кажу : «1 клас - ви просто молодці»
Діти, я дуже вдячна вам за роботу на уроці. Ви молодці. Ви всі сьогодні отримуєте за урок сонечка.
Немає коментарів:
Дописати коментар